Czym są produkty fotokatalityczne?
Z wyglądu i w sposobie stosowania nie różnią się od typowych materiałów malarskich. Dają gładkie, trwałe, białe lub barwne, odporne na zmywanie powierzchnie. Przeznaczone są do malowania ścian i sufitów wewnątrz (IN, LX) lub na zewnątrz pomieszczeń (FA, DR).
Usuwają zanieczyszczenia
O zaletach samooczyszczania pomalowanych powierzchni fasad budynków nie trzeba przekonywać. Estetyczny, czysty wygląd pozostaje dłużej niż na ścianach pokrytych tradycyjnymi farbami. Odnawianie powierzchni trzeba przeprowadzać rzadziej, co obniża koszty eksploatacji i zmniejsza uciążliwości związane z pracami remontowymi.
Usuwają nieprzyjemne zapachy
Wiele pomieszczeń związanych jest ze stałą obecnością zapachów, często dość nieprzyjemnych. Zastosowanie powierzchni pokrytych wyrobami fotokatalitycznymi znacząco ogranicza uciążliwości związane z tymi zapachami.
Oczyszczają powietrze
Skutecznie usuwają z otaczającego powietrza zanieczyszczenia miejskie i przemysłowe, np. dym tytoniowy, spaliny, opary rozpuszczalników.
Ograniczają rozwój bakterii i pleśni
Zanieczyszczone mikroorganizmami powierzchnie stanowią zagrożenie dla przebywających wśród nich ludzi. Roztocza, bakterie i pleśnie gromadzą się na ścianach i w wyposażeniu pomieszczeń. Skutkiem tego są astmy, uczulenia, infekcje, a artykuły spożywcze szybciej ulegają zepsuciu.
Właściwości antyalergiczne
Działanie farb reklamowanych jako produkty „antyalergiczne”, sprowadza się zazwyczaj do tego, że same nie zawierają składników wywołujących alergie. Farby fotokatalityczne działają aktywnie, a nie zawierając biobójczych środków chemicznych same nie stanowią źródła uczuleń.
Łatwe w stosowaniu
Nie wymagają stosowania specjalnych technologii lub sprzętu. Powłoki wykonuje się tradycyjnymi sposobami, przy użyciu pędzla, wałka lub natrysku.